Wybór sali weselnej – podpowiada manager hotelu!

Wybór sali weselnej – podpowiada manager hotelu!

28 sierpnia 2018 20 By Wedding And The City

Jednym z pierwszych i pewnie dlatego najtrudniejszych wyborów przed którymi stawiane są młode pary jest niewątpliwie wybór sali weselnej. Wahania i dylematy spowodowane są wysokimi kosztami jakie muszą ponieść przyszli małżonkowie. Ceny za salę weselną kształtują się od 120 zł do nawet 500 zł od osoby. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali? O tym opowie Joanna Łukasik – manager Hotelu i Restauracji Margerita***.

Joanna Łukasik manager Hotelu i Restauracji Margerita*** w Modlnicy pod Krakowem. Tytuł magistra turystyki i rekreacji w specjalności turystyka biznesowa i motywacyjna oraz specjalności hotelarstwo i turystyka międzynarodowa uzyskany w  Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie; technik organizacji usług gastronomicznych. Wieloletnie doświadczenie w branży hotelarskiej oraz doradztwo w organizowaniu imprez okolicznościowych w tym przyjęć weselnych.

1. Wielkość sali

Przed poszukiwaniami wymarzonej sali należy zastanowić się ilu gości będzie liczyć Wasze przyjęcie weselne. Zbyt duża sala sprawi wrażenie pustej, a ta o niewielkich rozmiarach może zmniejszyć komfort, a goście będą zmuszeni przepuszczać się gdy będą chcieli wyjść na parkiet.

2. Terminy 

W dobrze prosperujących i renomowanych obiektach datę wesela rezerwuje się często z dwu a nawet z trzyletnim wyprzedzeniem! Jeśli Wasza wymarzona sala ma właśnie tak odległe terminy i nie chcecie tak długo czekać można wziąć pod uwagę daty, które nie są mocno oblegane. Do takich należą śluby zimowe (grudzień, styczeń, luty) i jesienne (listopad). Warto także rozważyć inne dni tygodnia (piątek, niedziela).

3. Wystrój sali

Jeśli w Waszej wyobraźni kształtuje się już styl wymarzonego wesela warto przyjrzeć się kolorystyce oraz wystrojowi i zastanowić się czy na pewno oglądana przez nas sala wpisuje się w tę wizję. Ciężko wyobrazić sobie wesele w stylu prowansalskim w góralskiej karczmie 😀 (chociaż połączenie to mogłoby być bardzo ciekawe!) Wystrój sali może również posłużyć Wam jako inspiracja motywu przewodniego –> Motyw przewodni wesela – 9 inspiracji!

wybór sali weselnej

 

4. Lokalizacja

Mimo, że niektórzy goście bez problemu przemierzą setki kilometrów aby dotrzeć na Waszą uroczystość, problemem później okazać się może odległość Waszej sali od kościoła/urzędu. Jeżeli ta droga jest dosyć długa warto zastanowić się nad wynajmem autokaru lub busa, który przetransportuje gości do wybranego obiektu.

5. Ukryte koszty 

Przed podpisaniem umowy zorientujcie się czy sala weselna nie ukrywa przed Wami dodatkowych opłat takich jak np. korkowe (opłata za wniesiony alkohol), pokrowce czy  krojenie ciasta. Koszty te potrafią przyćmić piękne wspomnienia podczas rozliczeń tuż po przyjęciu!

6. Otoczenie obiektu

Jeszcze kilka lat temu niemalże standardem było, że Państwo Młodzi znikali na parę  godzin z wesela i udawali się na sesję plenerową. Jeśli uważacie, że sesja małżeńska w dniu ślubu to konieczność, wybierzcie salę, która posiada swój własny ogród. Wówczas bez wyrzutów sumienia będziecie w stanie wykonać wyjątkowe i niepowtarzalne zdjęcia, nie opuszczając przy tym swoich gości.

wybór sali weselnej

7. Parking

Jeżeli przewidujecie, iż większość gości przyjedzie własnymi samochodami, zadbajcie by sala dysponowała odpowiednią ilością miejsc parkingowych. Pamiętajcie, że w ścisłym centrum miast na próżno szukać wolnego i darmowego parkingu (lepiej jest wtedy wynająć autokar dla gości).

8. Menu

W nowoczesnych salach ilość i wielkość dań odbiega od oczekiwań krewnych, którzy przyzwyczajeni są do wystawnych, pełnych jedzenia wesel. Ciężko zmierzyć się z wieloletnią tradycją. Jeśli jednak zdecydujecie się od niej odbiec wybierzcie się na degustację. Pozwoli Wam ona poznać kuchnie,  zorientować się w jakości serwowanych dań i w przyszłości pomoże wybrać odpowiednie menu.

9. Sala zabaw dla dzieci / plac zabaw

Coraz częściej Państwo Młodzi mają dylemat czy zapraszać dzieci na przyjęcie weselne. Dobrym kompromisem jest wynajęcie animatorki lub zaproszenie dzieci do kącika zabaw lub do ogrodu gdzie znajdują się huśtawki i zjeżdżalnie. Dzieci pozostawione pod opieką animatorek bez obaw pozwolą rodzicom na dobrą zabawę.

wybór sali weselnej

10. Liczba osób obsługujących wesele

Dla zaspokojenia ciekawości zapytajcie się ile sala weselna przewiduje kelnerów dla Waszych gości. Jeden kelner obsłuży maksymalnie 25 – 30 osób, na pewno nie więcej – mimo swojego doświadczenia i wielu lat w branży.

11. Możliwości sali 

Zwróćcie uwagę gdzie zlokalizowane są klimatyzatory. Jeśli ustawione są równomiernie, powinny poradzić sobie w upalny dzień. Wybrane atrakcje potrzebują przestrzeni (np. barmani, fotobudka). Jeśli macie roztańczoną rodzinę wybierzcie salę, która w jednym miejscu posiada parkiet oraz miejsce do siedzenia. Jeżeli Wasza rodzina nie lubi tańczyć i przychodzi na wesele by podyskutować lepszym wyborem okażę się sala z osobną salą do tańczenia (w której bywa głośno). Część obiektów weselnych posiada monitory na których widać jak ludzie bawią się na pobliskiej sali.

12. Udogodnienia

Nie zapomnijcie o gościach, którzy dla Was pokonują setki kilometrów i zorientujcie się czy istnieje potrzeba wynajęcia dla nich noclegu. Jeżeli macie osoby niepełnosprawne w swojej rodzinie lub w gronie znajomych wybierzcie lokal, który pozwoli cieszyć się weselem w pełni, bez barier.

13. Dodatki

Polacy uwielbiają rabaty, zapytajcie się co menadżer sali jest w stanie zaoferować Wam gdy zdecydujecie się na podpisanie umowy. Może apartament na noc poślubną lub darmowy napis love?wybór sali weselnej

Dziękujemy Asi za wyczerpanie tematu!
Jeżeli macie pytania zadawajcie je w komentarzach – odpowiedzi udzieli na nie właśnie Asia!
Dziękujemy za zdjęcia Hotelowi i Restauracji Margerita*** Zapraszamy na fanpage i instagram tego obiektu 🙂

Co sądzicie o założeniu Grupy na Facebooku, na której rozmawiałybyśmy do woli na tematy ślubne? 😀 Dawajcie znać 🙂

Ostatnie posty:

Nasz Instagram puchnie od inspirujących zdjęć!
Na Facebooku zawsze znajdziecie info o nowym artykule 🙂

Niedługo ruszamy z newsletterem <3

Pozdrawiamy
Wedding And The City