Statystyka małżeńska – czy warto wychodzić za mąż?

Statystyka małżeńska – czy warto wychodzić za mąż?

21 sierpnia 2018 27 By Wedding And The City

Machina weselna ruszyła. Biegacie w wirze przedślubnej gorączki jak poparzeni. Jest przecież tyle spraw do załatwienia! Zaproszenia, kwiaty, muzyka, dekoracje, dodatki… Musi być idealnie! To Wasz Jedyny Najważniejszy Niepowtarzalny Dzień i tylko Wy wiecie co czujecie – jesteście przecież Wyjątkowi!  A co gdybyśmy Ci powiedziały, że jesteś jedną z 180 tys. panien młodych, które wychodzą za mąż w Polsce i to tylko w tym roku? Zapraszamy na statystykę małżeńską, która pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie: czy warto wychodzić za mąż?

Statystyka małżeńska

Jak już wspomniałyśmy każdego roku  w Polsce powstaje ponad 180 tysięcy małżeństw. Biorąc pod uwagę sezonowość branży, w dniu Twojego najważniejszego dnia, ślub weźmie około 4500 par. Czy to znaczy, że masz czuć się mniej wyjątkowa? Absolutnie nie! Jak w wierszu Wisławy Szymborskiej: nic dwa razy się nie zdarza. Nie ma identycznej miłości, ani wzruszeń.  Każde przyjęcie weselne jest inne i niepowtarzalne. Głównymi aktorami staniecie się Wy, a to jak odegracie rolę zależy już tylko od Was

Wiek

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce kobiety wychodzą za mąż średnio w wieku 27 lat (gdzie w latach 90 średnia wynosiła 22 lata dla kobiet, a panowie żenili się przed ukończeniem 25 roku życia), a mężczyźni w wieku 28,6 lat.

Wykształcenie

W 2013 roku wykształcenie wyższe deklarowało aż 47% panien młodych, kiedy w 1990 roku współczynnik wynosił zaledwie 4%. Mężczyźni najczęściej legitymowali się wykształceniem średnim, które stanowiło około 40%. Ukończeniem szkoły wyższej mogło pochwalić się 33% mężczyzn (5% w latach 90-tych).

Potomstwo

Pierwsze dziecko kobiety rodzą średnio rok po ślubie, w wieku 28 lat. Wynika to z tego, że Młodzi, planując przyszłość decydują się w pierwszej kolejności inwestować w siebie, swoją edukację oraz karierę, na drugim miejscu stawiają rodzinę i plany jej powiększenia.

Rozpad małżeństwa

Na ten akapit chyba wszyscy czekali. Spokojnie! Nie jest tak źle, a na pewno nie będziemy Was przekonywać, że małżeństwo, to nienajlepsza inwestycja. Wręcz przeciwnie 🙂 To prawda, że statystycznie co roku rozpada się około 200 tysięcy małżeństw (to więcej niż powstaje). Ale np. w 2016 roku 142 tys. (71%) rozpadów małżeństw była spowodowana śmiercią małżonka, a tylko 29% (58 tysięcy) to były rozwody. To wciąż optymistyczna prognoza dla Waszego małżeństwa!

Najwięcej rozwodów obserwuje się u kobiet w grupie wiekowej 40-49 oraz u mężczyzn w wieku 50-59.Najczęstszymi przyczynami są „niezgodność charakterów”, alkoholizm, trwały związek z inną osobą, zdrada. Najmniejszy odsetek rozwodów odnotowuje się u par poniżej 30 roku życiu oraz powyżej 80.

Statystyka małżeńska – plansza

 

Statystyka statystyką, ale jak mawiał Bobby Bregan „jedną nogą stoisz w piekarniku, a drugą w wiadrze z lodem. Według ludzi od procentów powinno ci być całkiem wygodnie” 😉 Zatem czy warto wychodzić za mąż? Mamy nadzieję, że nasza statystyka małżeńska pomogła Wam w rozstrzygnięciu tego dylematu, bo według nas – zdecydowanie warto! Przecież liczby mówią same za siebie 🙂

Pamiętajcie, że to jak pokierujecie Waszym małżeństwem zależy tylko od Was. Udany Związek wymaga długoletniej i cierpliwej pracy. Trzeba go pielęgnować jak ogród pełen tajemnic i o przeróżnej roślinności. Ogromna dawka miłości, wyrozumiałości, przyjaźni i dobrego humoru – to z pewnością zaprocentuje w życiu osobistym, ale również – w statystykach małżeńskich 🙂

Życzymy wiele wytrwałości w przygotowaniach do Waszego najpiękniejszego dnia!

Polecamy ostatni artykuł o najmodniejszych paznokciach 2018 i 2019 roku!
Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów:

Polub nas na Facebooku i Instagramie!

Pozdrawiamy
Wedding And The City

 

Źródło: GUS