Jak zaaranżować oprawę muzyczną podczas ślubu?

Jak zaaranżować oprawę muzyczną podczas ślubu?

Na pewno nieraz zastanawiałaś się jak będzie wyglądał ten Najpiękniejszy Dzień. Jak będziesz wyglądać, jakie będą dekoracje, jaka będzie pogoda. Wszystko to rysowało się w Twojej głowie jako obrazy, które umilały Ci wieczorne zasypianie, bądź przeciwnie – spędzały sen z powiek. W każdym razie obraz dnia Twojego ślubu masz mniej lub bardziej sprecyzowany. A czy zastanawiałaś się kiedyś jak ten dzień będzie brzmiał?

OPRAWA MUZYCZNA

Oczywistym jest, że najważniejszym punktem Waszego Dnia jest ceremonia zaślubin. Jedna godzina podczas której przyszli małżonkowie mają wyznać sobie miłość, wierność, w zdrowiu, w chorobie, póki ich śmierć nie rozdzieli… Warto tę piękną chwilę podkreślić odpowiednią oprawą muzyczną, która podniosłość tego momentu jeszcze bardziej uwypukli, a Wy jaki i Wasi goście zapamiętacie te zdarzenia jako niesamowicie wzruszające!

Kapłani czasem zastrzegają sobie aby utwory, które wybieracie miały charakter religijny – wtedy niestety musicie się dostosować. Jeżeli natomiast Wasz kapłan zgodzi się na utwory świeckie podczas Mszy macie większe pole do popisu i możecie dodać Waszej uroczystości indywidualnego charakteru. Pamiętajcie, że najpierw musicie ustalić zasady z celebrantem, a później przedstawić to Waszemu organiście. Niniejszy artykuł przewiduje opcję, kiedy kapłan wyraża zgodę na utwory świeckie i jest to opis ślubu w obrzędzie rzymsko-katolickim.

Momenty podczas ceremonii, w których może zabrzmieć muzyka

Przyjmuje się, że takich momentów jest 6:

WEJŚCIE

To moment, w którym goście zobaczą pierwszy raz Młoda Parę. Młodzi idą za księdzem, sami, bądź Pan Młody czeka już przy ołtarzu a Panna Młoda prowadzona jest przez ojca/matkę/kogoś bliskiego. Ta chwila jest bardzo wzruszająca i warto podkreślić ją odpowiednią oprawą muzyczną.

Polecane są w tym miejscu przeboje muzyki klasycznej, np. Kanon Pachelbela, Aria na Strunie G, Obój Gabriela. Wykonawcami może być kwartet smyczkowy, organista, instrument dęty np. flet poprzeczny, obój. Sprawdzi się też Wasza ulubiona piosenka w aranżacji na głos i np. gitarę, co doda atmosferze przytulności i bardzo osobistego charakteru.

Pieśni, które idealnie sprawdzą się w tym charakterze, to np. Hallelujah Leonarda Cohena, Ave Maria Franza Schuberta czy piosenki z gatunku poezji śpiewanej. Musicie również sprawdzić jak długo będziecie szli do ołtarza i przekazać tę informację muzykom, aby ci mogli skończyć utwór w odpowiednim momencie – nie za krótko ani nie za długo.

OFIAROWANIE

To czas podczas Mszy, który ma miejsce po modlitwie wiernych, kapłan podczas Ofiarowania przygotowuje dary na stole liturgicznym. Jest to idealny moment na to aby zabrzmiała muzyka.

W tym miejscu najlepiej wybrzmią utwory religijne, np. wspomniane już Ave Maria Schuberta lub Jana Sebastiana Bacha, pieśni kościelne np. Zbliżam się w pokorze, pieśni oazowe, np. Oto są baranki Boże lub Witaj pokarmie.

PRZYSIĘGA

Niektóre Pary Młode życzą sobie podkładu muzycznego podczas składania sobie ślubnej przysięgi. Jeżeli zdecydujecie się na ten krok pamiętajcie, że muzyka musi być delikatna i raczej jednostajna aby nie odwróciła uwagi od tego co się dzieje przed ołtarzem. Warto też przemyśleć, czy cisza nie będzie lepszym wyjściem? W końcu to Wasza Chwila i cała atencja powinna być skupiona na Parze Młodej

KOMUNIA

Jesteście już po przysiędze, ogromne emocje za Wami. Przyjmujecie Komunię jako pierwsi – pod postacią chleba i wina. Wielokrotnie spotyka się w tym miejscu pieśni maryjne, ale kapłani coraz częściej podkreślają, że nie jest to odpowiedni moment na tego typu utwory.

Jest to bardzo ważna część Mszy dlatego w tym miejscu powinny wybrzmieć dzieła związane z liturgią – a jakie to będą – najlepiej doradzi Wam Wasz organista.

PODPISYWANIE DOKUMENTÓW

Dokumenty możecie podpisywać na ołtarzu bądź przed Mszą w Zakrystii. Możecie również część podpisać przed ceremonią, a część w jej trakcie. Szczegóły musicie ustalić z kapłanem, który będzie udzielał Wam ślubu.

Tutaj jak w przypadku wejścia macie pewną dozę dowolności. To może być Wasza ulubiona piosenka w aranżacji np. na kwartet smyczkowy, bądź operowa aria wykonana przez profesjonalnego śpiewaka.

ZAKOŃCZENIE

Zanim wyjdziecie z kościoła organista zaintonuje na koniec Mszy i wyjście kapłana jakąś pieśń kościelną. Po tym utworze zabrzmi Marsz Felixa Mendelssohna bądź Marsz Ryszarda Wagnera (do ustalenia z organistą) – to znak, że możecie opuścić świątynie, już jako Małżonkowie

Muzyka podczas tak ważnej i pięknej uroczystości sprawi, że dla Was jak i dla Waszych gości będą to niezapomniane i bardzo poruszające chwile! Warto zainwestować w profesjonalną oprawę muzyczną – jest to gwarancja przeżycia niesamowitych emocji jeszcze głębiej i jeszcze pełniej

A Wy jakie utwory polecacie, które sprawdziłyby się tego dnia? Macie swoje ulubione kompozycje, które koniecznie muszą wybrzmieć podczas Waszego ślubu? Podzielcie się!

A już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, bo już za parę dni pojawi się artykuł o makijażu ślubnym!
Śledźcie nas na Instagramie i Facebooku 🙂

Pozdrawiamy! 
Zespół redakcyjny Wedding And The City